Czy polskie samorządy dbają o cyberbezpieczeństwo?

25 sierpnia 2023
#FCAteam

Od wielu lat temat bezpieczeństwa cyfrowego zyskuje na popularności. Pojawiają się coraz to nowe zagrożenia, liczba incydentów i ataków w obszarze cyberbezpieczeństwa stale rośnie. Dlatego też przedsiębiorstwa wdrażają coraz to więcej rozwiązań, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Jednak, jak w tej nowej, niebezpiecznej rzeczywistości odnajdują się Jednostki Samorządu Terytorialnego? Czy ich infrastruktura sieciowa pozwala na zabezpieczenie danych, którymi zarządzają, a także na pewność ciągłości działania? Odpowiedzią na pojawiajcie się sygnały, że zagrożenie dotyka również Samorządy jest nowy program realizowany przez CPPC w partnerstwie z NASK- Państwowym Instytutem Badawczym: „Cyberbezpieczny Samorząd”.

 

Na stronie projektu (https://www.gov.pl/web/cppc/cyberbezpieczny-samorzad ) znaleźć można informacje, że w badaniu stron internetowych samorządów przeprowadzonym przez zespół CSIRT NASK w 2020 roku ujawniono, że ponad połowa witryn jest podatna na ataki. To pokazało jak pilnym tematem jest wsparcie systemów IT i OT wykorzystywanych w JST. W obliczu tych informacji uruchomienie programu wydaje się być krokiem w dobrą stronę.

 

„Cyberbezpieczny Samorząd” dedykowany jest dla 2807 Jednostek Samorządu Terytorialnego, w tym: 2477 gmin, 314 powiatów oraz 16 województw. Maksymalna kwota dofinansowania jaką uzyskać może jedna jednostka wynosi aż 850 tys. PLN, a całkowity budżet programu wynosi 1,9 mld PLN. Wnioski składać należy z wykorzystaniem elektronicznego systemu LSI dostępnego na stronie CPPC a terminie do 13.10.2023 g.16:00.

 

Tyle z teorii. A co z tym wszystkim wspólnego ma FCA?

 

Jesteśmy polskim integratorem, który od wielu lat buduje Polskę Cyfrową. Mamy ogromne doświadczenie w realizacji projektów (m.in. program POPC czy program WIFi4EU), a jednocześnie w ofercie posiadamy niezbędne rozwiązania. Wytypowaliśmy 3 kluczowych partnerów oraz ich 3 rozwiązania, które mogą zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa instytucji:

  • Backup Cyber4Gov firmy Xopero
  • FortiGate, czyli firewall i ochrona sieci firmy Fortinet
  • NAC, czyli zaawansowana kontrola dostępu firmy Extreme Networks

 

Backup Cyber4Gov

Kluczowym elementem ochrony danych są bezpieczne kopie zapasowe. System backup polskiego producenta Xopero tworzy i przechowuje takie kopie, pozwalając na przywrócenie ich w odpowiednim momencie (w przypadku awarii, ataku lub innych incydentów). Rozwiązanie to jest zaprojektowane specjalnie dla samorządów, uwzględnia ich specjalne potrzeby i spełnia ich wymogi.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij i pobierz ulotkę:

FortiGate

Kompleksowe rozwiązanie zwierające funkcje takie jak ochrona e-mail, DDoS, IPS czy Application Control. Dzięki zastosowaniu FortiGate możliwe jest wykrycie, a także zablokowanie nawet zaawansowanych ataków. Firma Fortinet to światowy lider rozwiązań i usług z zakresu cyberbezpieczeństwa, co potwierdzają wielokrotne wyróżnienia dla zapór sieciowych publikowane w raporcie Gartner.

 

 

NAC

System Network Access Control pozwala na zarządzanie uprawnieniami użytkowników i urządzeń, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wystąpienia incydentów związanych z nieautoryzowanym dostępem. Producent rozwiązania, firma Extreme Networks to globalny dostawca, z ponad 25 letnim doświadczeniem w ułatwianiu zarządzania siecią, a jednocześnie zwiększaniu jej bezpieczeństwa.

 

Jednostki Samorządu Terytorialnego świadczą wiele usług dla mieszkańców. Przechowywane przez nie dane niejednokrotnie są danymi wrażliwymi, a utrzymanie stabilności i ciągłości usług to kluczowe wyzwanie. Zagrożenia jakie czyhają na sieć instytucji publicznych mogą spowodować zakłócenia w ich funkcjonowaniu lub nawet całkowicie je sparaliżować. Warto już dziś pomyśleć o zwiększeniu bezpieczeństwa, a możliwość skorzystania z pokaźnego dofinansowania znacznie zmniejszy koszty, jakie będzie musiał ponieść samorząd.

 

Nadszedł więc idealny czas na działanie!

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami!