Dlaczego warto wybrać sieć napowietrzną?
1 marca 2022
#FCAteam
Dostęp do sieci internetowej, stał się podstawą do prawidłowego funkcjonowania człowieka w dobie cyfrowej transformacji. E-usługi, praca i nauka zdalna wymagają szybkiego i bezpiecznego łącza. Dla operatorów telekomunikacyjnych jest to jasny sygnał, do zwiększania ilości połączeń na linii: węzeł centralny – abonent. A co w przypadku, gdy koszty i czas realizacji inwestycji jest ograniczony? Najlepszym rozwiązaniem takiego problemu jest wybór sieci napowietrznej.
Sieci napowietrzne są wykorzystywane w Polsce już od lat 70. Ich historia rozpoczęła się wraz z rozrastającym się zapotrzebowaniem na sieć telekomunikacyjną. Pierwsze słupy sieci napowietrznej były drewniane, z miedzianymi kablami. Transformacja techniczna pozwoliła nam na wykorzystywanie istniejącej infrastruktury w sposób dostosowany do aktualnych potrzeb użytkowników, z którymi mierzą się operatorzy telekomunikacyjni.
W ramach działań inwestycji POPC po 2014 roku nastąpiła duża rozbudowa infrastruktury sieci napowietrznych. Łatwy dostęp i duże możliwości dodania nowych połączeń sprawiają, że sieci napowietrzne są chętnie wykorzystywane przez małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Słupy dzierżawione od operatorów telekomunikacyjnych i energetycznych przyśpieszają proces wprowadzenia do użytku naszej sieci.
Pozytywy
- Dostęp do infrastruktury jest dużo prostszy niż w przypadku doziemnej sieci telekomunikacyjnej, zatem problemy związane z infrastrukturą/działaniem sieci są szybciej rozwiązywane
- Koszty wykonania są niższe
- Czas wykonania jest szybki
- Możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury
Wady
- Narażenie na zniszczenia związane z działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych
- Dzierżawienie włókien światłowodowych od operatorów telekomunikacyjnych i energetycznych
W portfolio FCA znajdują się wszystkie elementy potrzebne do budowy sieci napowietrznej. Oferujemy rzetelną pomoc ekspercką od samego początku pomysłu, przez projekt po realizację.
Bio:
Ekspert w dziedzinie infrastruktury pasywnej, który swoje doświadczenie zawodowe opiera zarówno na teoretycznej wiedzy wyniesionej ze studiów, jak i na praktycznych doświadczeniach zebranych podczas koordynowania prac w projektach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.