Ekahau, czyli pierwszy krok na drodze do stworzenia niezawodnej sieci Wi-Fi
23 marca 2022
#FCAteam
To, że sieć bezprzewodowa jest niezbędna dla prowadzenia biznesu jest faktem. Jednak wyzwaniem jest uruchomienie i utrzymywanie sieci w taki sposób, by działała ona prawidłowo i rozwijała się wraz z rozwojem firmy. Coraz większa liczba urządzeń w biurze, coraz to nowsze technologie wprowadzane na hale magazynowe (np. automatyczne wózki widłowe) czy sama konstrukcja budynku – wszystko to ma bezpośredni wpływ na jakość sieci. To, jak poradzi sobie ona z nowymi wyzwaniami, w dużej mierze zależy od pierwszego etapu jej budowy: od planowania.
Niezawodne Wi-Fi potrzebne od zaraz
Przeprowadzasz się z zespołem do nowego miejsca (nowe biuro, nowy budynek, nowa hala magazynowa). Chcesz posiadać sieć Wi-Fi i chcesz, by działała ona dobrze. Przekazujesz swoje potrzeby firmie wykonawczej. Wskazujesz na to, ile urządzeń potrzebuje podłączenia do sieci oraz gdzie pracownicy będą z niej korzystać. Oczekujesz, że punkty dostępowe pojawią się w odpowiednich miejscach, tak aby spełniły Twoje wymagania. Teoretycznie rzecz biorąc, sprawa nie wydaje się skomplikowana. Oczekujesz, że wszystko pójdzie po Twojej myśli i nowa sieć będzie niezawodna. Co jednak, gdy tak się nie stanie?
Precyzja przede wszystkim
Skutkiem złego projektu sieci jest zbyt duża lub zbyt mała liczba punktów dostępowych. Pierwszy przypadek jest równomierny ze zwiększeniem całkowitych kosztów sprzętu i instalacji. Drugi – z powstaniem luk w pokryciu sygnałem, zwiększonym opóźnieniem i zmniejszoną przepustowością. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być umieszczenie punktów dostępowych tam, gdzie “wydaje się, że będzie dobrze”. W rzeczywistości, planowanie ich rozmieszczenia jest dużo bardziej złożone. Należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak: materiał, z którego zbudowane są ściany budynku, wysokość sufitu czy przenikanie sygnału między piętrami. W planowaniu sieci liczy się przede wszystkim precyzja. W tym miejscu pojawia się ekahau.
Projektowanie i diagnostyka sieci
Ekahau to narzędzie, które pomaga nam budować i utrzymywać wydajne sieci Wi-Fi oraz rozwiązywać problemy związane z jej działaniem. Projektowanie sieci z ekahau pozwala na dobranie najlepszego – dostępnego rozwiązania, dokładnie określenie, w którym miejscu hali, biura, powinny pojawić się punkty dostępowe oraz w jaki sposób mają być one skonfigurowane. Ekahau dokonuje dokładnej analizy radiowej, przeprowadzanej podczas wizji lokalnej klienta. Fizyczny pomiar poprzedzony jest wgraniem do oprogramowania Ekahau planu budynku i skalibrowaniu go. Następnym krokiem jest podpięcie urządzenia i fizyczny spacer po obiekcie. W jego trakcie odbierane przez Ekahau informacje zapisywane są na mapie, a w celu wizualizacji tych danych generowana jest mapa cieplna. Tak przygotowany projekt jest podstawą do dalszych prac, związanych z rozmieszczeniem, doborem i konfiguracją punktów dostępowych w miejscach o najlepszych warunkach środowiskowych. To z kolei prowadzi do stworzenia wysokowydajnej sieci Wi-Fi.
Kompleksowość podstawą oferty FCA
Ekahau daje nam możliwość weryfikacji tego co jest w rzeczywistości. Większość plannerów, oferuje rozmieszczenie punktów dostępowych na mapie ale nie uwzględnia wielu istotnych aspektów, takich jak: zakłócenia spowodowane innymi sygnałami bezprzewodowymi. Posiadając narzędzie takie jak Ekahau, na każdym etapie budowy sieci WLAN czy to podczas jej planowania, projektowania, wdrożenia czy utrzymania, mamy pełne spektrum informacji pozwalające na weryfikację lub zapobieganie problemów w przyszłości.
Bio:
Ekspert w zakresie sieci LAN i WAN. Z branżą telekomunikacyjną, związany jest od początku swojej kariery zawodowej. W FCA zajmuje się projektowaniem, konfiguracją i wdrażaniem sieci dostępowych.