Extreme Networks na ratunek szpitalnej infrastrukturze sieciowej

8 listopada 2022
#FCAteam
Z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie zespoły IT w branży medycznej?

Placówki medyczne działają jak żywy organizm, a ich infrastruktura teleinformatyczna jak układ krążenia. To ona zapewnia prawidłowe funkcjonowanie szpitala, umożliwiając sprawny przesył ważnych informacji, danych pacjentów i dokumentacji medycznej. Do tego, dochodzi gwałtowna transformacja technologiczna i wiele wyzwań z nią związanych, między innymi braki kadrowe i skutki globalnej pandemii. Mimo tych potrzeb wiele placówek medycznych nadal korzysta ze starszej infrastruktury sieciowej lub infrastruktury, która nie jest w stanie sprostać nowym wymaganiom personelu i pacjentów. Szpital Miejski w Trzyńcu w Czechach to jedna z tych placówek, która potrzebowała cyfrowej modernizacji sieci, aby wprowadzić płynność działania.

 

Szpital z przestarzałą infrastrukturą – co robić?

Szpital Miejski w Trzyńcu w liczbach to: 800 pracowników, 370 łóżek i ponad 35 000 mieszkańców – potencjalnych pacjentów w okolicy. A do tego 1000 urządzeń (od telefonu gościa po aparat do rezonansu magnetycznego)  i wiele subskrypcji w różnych lokalizacjach, którymi zarządza dział IT. W obliczu pandemii, a co za tym idzie zwiększonej liczby pacjentów i zajętości urządzeń oraz przestarzałych systemów, problem z płynnością działania sieci narastał.

 

Coraz więcej urządzeń różnych dostawców, coraz bardziej złożona infrastruktura

Problemy informatyczne Szpitala Miejskiego  w Trzyńcu pogłębiły się właśnie w okresie pandemii, kiedy to infrastruktura sieciowa opierała się na urządzeniach wielu dostawców. W danym momencie spełniło to swoje zadanie, jednak w dłuższej perspektywie sprawiało działowi IT wiele kłopotów. Podjęto decyzję, aby wprowadzić narzędzie, które umożliwi centralne zarządzanie siecią, lepszy wgląd w podłączone urządzenia, a co za tym idzie – lepszą kontrolę sieci. I to przy wykorzystaniu już istniejącego sprzętu.

 

O rozwiązaniu, czyli jak Extreme Networks zmodernizował infrastrukturę szpitala

Szpital Miejski w Trzyńcu, mając na uwadze wcześniejsze pozytywne doświadczenia z wdrożenia przełączników Extreme Summit, zwrócił się do Extreme Networks z prośbą o pomoc w modernizacji zarządzania siecią. Mając na uwadze potrzeby klienta Extreme Networks zaimplementował w sieci wielokrotnie nagradzane rozwiązanie ExtremeCloud IQ Site Engine, które zapewnia pełny wgląd do urządzeń sieciowych działających w chmurze lub poza nią, w tym urządzeń innych firm, co pozwala ograniczyć długotrwałe i podatne na błędy ręczne wprowadzanie i aktualizacje. Szef działu ICT Szpitala Miejskiego w Trzyńcu uznał je za najlepsze dla zróżnicowanego środowiska IT, którym zarządzał.

 

Korzyści dla Klienta wynikające z wdrożenia 

ExtremeCloud IQ Site Engine dla infrastruktury IT Szpitala Miejskiego w Trzyńcu to:

  • Możliwość wykrywania błędnej konfiguracji lokalnych agentów oprogramowania – zamiast pobierać aktualizacje z lokalnego zabezpieczonego serwera, pobiera się je z publicznego Internetu.
  • Wizualna pomoc w przy wykrywaniu brakujących konfiguracji VLAN w węzłach sieci.
  • Lepsze planowanie kopii zapasowych konfiguracji – wykorzystywane w mniejszym wymiarze czasu dzięki kompleksowej analityce aplikacji.
  • Widoczność i kontrola nad środowiskiem wielu dostawców – zespół IT ma doskonały wgląd w to, co faktycznie jest podłączone do sieci, ma możliwość izolowania wszelkich luk, niezabezpieczonych urządzeń wewnątrz sieci. Ta widoczność dotyczy także sieci bezprzewodowej.
  • Możliwość bardzo łatwego wyszukiwania dowolnego urządzenia, nawet po przeniesieniu go z jednego miejsca do drugiego, online i w czasie rzeczywistym. Szczegółowa inwentaryzacja, pozwala zespołowi IT szpitala sprawdzić, czy w sieci znajdują się jakieś niepożądane urządzenia.
  • Ujednolicone bezpieczeństwo sieci przewodowych i bezprzewodowych z dogłębną widocznością i kontrolą użytkowników, urządzeń i aplikacji. Użytkownicy i urządzenia mogą teraz łatwo i bezpiecznie włączać się do sieci, a zespół IT może w bardzo prosty i automatyczny sposób ich uwierzytelniać i zlokalizować. Wszystko to, za pomocą jednego, zintegrowanego interfejsu użytkownika. 
  • Blokowanie złośliwej komunikacji podczas podłączania urządzeń medycznych. Rozwiązanie zapewnia kontrolę polityki, a to z kolei umożliwia zespołowi IT przestrzeganie zasad i zobowiązań dotyczących zgodności w zróżnicowanym środowisku punktów końcowych.

 

Cyfrowa transformacja placówki medycznej krok po kroku

Rozwiązanie typu multi-vendor od Extreme Networks w Szpitalu Miejskim w Trzyńcu w Czechach okazało się sukcesem. Wdrożenie ExtremeCloud IQ Site Engine pokazało, że nie ma potrzeby natychmiastowej 100% przebudowy sieci i wymiany wszystkich urządzeń. To rozwiązanie, które pozwala przedłużyć żywotność istniejącej infrastruktury sieciowej.

Szpital Miejski w Trzyńcu planuje kolejne modernizacje. Ich celem będzie jeszcze większe uproszczenie sieci, jej automatyzacja i segmentacja. Rozwiązaniem, jakie w przyszłości pojawi się w szpitalu będą przełączniki Fabric oraz punkty dostępowe Wi-Fi 6 od Extreme Networks.

 

Produkty Extreme Networks w portfolio marki FCA 

FCA jako partner biznesowy Extreme Networks posiada w swoim portfolio innowacyjne produkty i technologie Extreme Networks, mające na celu m.in. rozwinąć Twoją sieć – modyfikując ją, dobierając kompatybilne rozwiązania, zapewniając ochronę przed cyberatakami, czy też wprowadzając cyfrowego asystenta, który przejmie obowiązki działu IT związane z wykrywaniem awarii i rozwiązywaniem problemów. 

 

Cel? Maksymalne uproszczenie zarządzania siecią. Rozwiązania Extreme Networks pomagają nawet niewielkim zespołom IT rozwijać sieć i wdrażać cyfrową transformację infrastruktury bez potrzeby wymiany istniejącego sprzętu

.

Poznaj rozwiązania Extreme w portfolio FCA
Ograniczony budżet, ograniczone zasoby IT

Twoja sieć wymaga modernizacji?

Skontaktuj się z nami! Dobierzemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.