Geneza i przyszłość technologii xWDM

16 października 2024
#FCAteam

Technologia xWDM (Wavelength Division Multiplexing) odgrywa kluczową rolę w dzisiejszych sieciach telekomunikacyjnych, pozwalając na efektywne zarządzanie rosnącymi potrzebami w zakresie transmisji danych. Rozwój tej technologii znacząco wpłynął na sposób, w jaki funkcjonują dzisiejsze sieci optyczne.

W poniższym artykule poznacie kluczowe momenty ewolucji otwartych sieci optycznych na przestrzeni ostatnich dwudziestu kilku lat oraz dowiecie się, jak będzie wyglądać przyszłość technologii xWDM.

 

Ewolucja otwartych sieci optycznych

2001: Aktualizacja G.790 (epoka OTN)

Początkowe określenie SDH przez CCITT, ITU-T, G.709 (2001/02) oznaczało początek optycznej sieci transportowej (OTN). Określono struktury ramek i przepływności używane w sieci (2,5G, 10G i 40G) oraz mapowanie do niej sygnałów klienta.

 

2002: Standaryzacja siatki częstotliwości sygnałów DWDM

Niezbędnym do przydziału kanałów w sieci wykorzystującej multipleksowanie z podziałem długości fali było określenie „siatki częstotliwości” – tak, aby nadajniki-odbiorniki wiedziały, jakie długości fali mogą używać oraz sygnał o jakiej szerokości widmowej mogą transmitować, aby uniknąć zakłócania innych użytkowników sieci.

 

2005: Pierwszy standard dla interoperacyjnych interfejsów DWDM

Koncepcja polegała na tym, że niezależnie od pochodzenia, dwa urządzenia posiadające kody aplikacji (AC) o tej samej specyfikacji, gwarantują współdziałanie po połączeniu poprzez kanał optyczny, który jest również zgodny ze specyfikacją AC. Zalecenie ITU-T G.9698.1 z 2005 r. określało AC dla sygnałów 2,5 Gb/s i 10 Gb/s w niewzmacnianych systemach DWDM punkt-punkt wykorzystujących siatkę 100 GHz umożliwiającą zasięg w zakresie od 30 do 80 km.

2012: Nowe pojęcie – elastyczna siatka

10 lat po wprowadzeniu specyfikacji siatki DWDM w ITU-T G.694.1 dodano zmianę obejmującą i definiującą nowe pojęcie jaki był Flexible Grid (elastyczna siatka), która poprawiała efektywność wykorzystania widma DWDM poprzez dokładniejsze dopasowanie zakresu spektralnego, konkretnego kanału do przesyłanego nim sygnału.

 

2014: Pierwsze urządzenie typu Muxponder

We wrześniu 2014 r. światowy lider w dostawie sprzętu, Infinera, uruchomił Cloud Xpress – pierwsze w branży urządzenie typu muxponder, zapewniające 500 Gb/s przepustowości po stronie linii i 500 Gb/s przepustowości klienckiej w 2RU. Kluczowy krok umożliwiający dezagregację sieci optycznej w połączeniach pomiędzy obiektami typu Data Center (DCI).

 

2016: Pierwsza kompaktowa platforma modułowa

Firma Coriant, rozwinęła oryginalną koncepcję urządzenia transponderowego Infinery za pomocą kompaktowego urządzenia 1RU z czterem slotami na karty, Groove G30, tworząc nową kategorię sprzętu optycznego – uniwersalna kompaktowa platforma modułowa.

 

2018: Projekt ODTN

ONF (Open Networking Foundation) utworzył projekt ODTN (Open Disaggregated Transport Network), inicjatywę prowadzoną przez operatorów, której celem jest zbudowanie połączenia między centrami danych przy użyciu zdezgaregowanego sprzętu optycznego.

 

2020: Publikacja specyfikacji transpondera TIP Phoneix Open

Grupa OOPT TIP opublikowała specyfikacje dla zdezagregowanego transpondera optycznego, obsługującego kanały 400 Gb/s, przy czym w lipcu 2020 r. firma Infinera (partner FCA) została wybrana jako jeden z sześciu dostawców do udziału w nowej współpracy dotyczącej zdezagregowanych transponderów optycznych, nazwanej projekt Phoenix.

 

Najnowsze osiągnięcia i dalsze kierunki rozwoju technologii xWDM

1.  Dezagregacja transponderów i OLS

Jednym z głównych powodów jest znacznie szybszy cykl ewolucji technologii transponderów w porównaniu do cyklu ewolucji systemów optycznych liniowych (OLS).

 

2. Ewolucja otwartego networkingu

Jest to bardzo ważny krok w kierunku zmniejszenia złożoności operacyjnej.

 

3. Planowanie sieci w środowisku optycznym od wielu dostawców

Otwarte systemy liniowe i otwarte systemy transponderów różnych dostawców współpracują teraz w tej samej sieci. Zdezagregowana sieć optyczna będzie się rozwijać, by operatorzy mogli osiągnąć jak największe korzyści z wydajności sieci.

 

4. Rozwój technologii Edge ROADM

… w sieciach dostępowych i agregacyjnych o dużej przepustowości.

 

Technologia xWDM, od jej skromnych początków po współczesne innowacje, nieustannie ewoluuje, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na przepustowość i niezawodność w sieciach telekomunikacyjnych. W obliczu coraz to większych wymagań dotyczących transmisji danych, przyszłość tej technologii wydaje się nie tylko obiecująca, ale i niezbędna dla dalszego rozwoju globalnej komunikacji.

 

Operatorzy i dostawcy, którzy będą w stanie skutecznie wdrażać nowe technologie, takie jak optyka XR, moduły optyczne 400G, czy 800G mogą zyskać znaczącą przewagę konkurencyjną na rynku.

Zainteresowała Cię technologia xWDM?

Skontaktuj się z nami!