Historia xWDM: od idei do implementacji

11 stycznia 2024
#FCAteam

Jednym z kluczowych, innowacyjnych przełomów w dziedzinie telekomunikacji stała się technologia xWDM, która wykorzystywana jest w celu zwiększenia możliwości transmisyjnych istniejącej sieci światłowodowej. To dzięki niej możemy obecnie cieszyć się niezawodnym przepływem danych oraz obserwować ciągły wzrost przepustowości linii światłowodowych.

Jednak jaka jest historia powstania technologii xWDM? Niewiele osób umie odpowiedzieć na to pytanie, stąd dzisiaj przybliżymy Wam jej ścieżkę rozwoju.

 

Historia xWDM: od idei do implementacji

 

Początki

 

Technologia xWDM (Wavelength-division multiplexing) ma swoje początki w 1958 r., kiedy to narodziła się idea multipleksacji sygnałów optycznych – techniki polegającej na dzieleniu dostępnej szerokości pasma w medium transmisyjnym na szereg nienakładających się z pasm. Każde z nich wykorzystywane jest następnie do przesyłania odrębnego sygnału.  W rezultacie, technika ta umożliwia przesyłanie wielu niezależnych sygnałów za pomocą jednej wspólnie używanej jednostki danego medium transmisyjnego.

 

Przełom

 

Pod koniec lat. 80 XX wieku nastąpił przełom spowodowany wynalezieniem sprzęgacza optycznego. Urządzanie to zapoczątkowało rozwój technologii w zakresie dwukierunkowości wielu kanałów i routingu.

 

Wdrożenie

 

12 czerwca 1996 roku stało się kamieniem milowym w historii xWDM. Firma Ciena przeprowadziła pierwsze komercyjne wdrożenie WDM u klienta Sprint. MultiWave 1600 został zainstalowany na trasie środkowo-zachodniej o długości 200 kilometrów. Był to natomiast zaledwie początek, gdyż w kolejnych latach technologia ta objęła zasięgiem całą światłowodową sieć klienta.

 

Rozwój

 

W drugiej połowie lat 90. XX wieku WDM przechodziło kolejne etapy rozwoju. Na rynek wprowadzono dalsze systemy, takie jak MultiWave 1600, OADM, MultiWave Sentry, a także obsługę kanału 10 Gbit/s. To sprawiło, że technologia WDM stała się powszechnie uznawana za wzorzec pod względem efektywności, niezawodności i łatwości obsługi

W kolejnych latach ustandaryzowano podział technologii xWDM na CWDM oraz DWDM, a także dostępny w nich podział kanałów optycznych (ITU-T G.694.2 i ITU-T G.694.1). Opisane technologie są rozwijane i wdrażane do dziś.

xWDM stanowi obecnie stabilne, szybkie i niezawodne rozwiązanie przesyłania danych, szeroko stosowane przez operatorów telekomunikacyjnych. Technologia ta pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów swojej sieci na skutek zwiększenia efektywności użytkowania infrastruktury światłowodowej. 

 

Brzmi interesująco? Odezwij się do nas, a my podpowiemy Ci jaka architektura połączeń systemów xWDM będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

    Informacje dot. przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności Polityka prywatności