Jak operator telekomunikacyjny uruchomił kolejne usługi korzystając tylko z jednego włókna?

27 kwietnia 2022
#FCAteam
Z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie rynek? 

Branża telekomunikacyjna stanęła w obliczu bardzo szybkiego wzrostu ilości i rodzaju danych.

Sieć nowej generacji – 5G – napędzająca rozwój IoT powoduje, że dane i wideo przekazywane są w czasie rzeczywistym z wielu urządzeń jednocześnie. O jakości takiego przesyłu decyduje wybrana przez operatora technologia i systemy, których celem jest bezpieczna, optymalna i niezawodna transmisja.

Starając się zapewnić usługi na najwyższym poziomie, konieczne jest znaczne zwiększenie przepustowości połączeń. Jest to wyzwanie jakie stoi przed wszystkimi operatorami telekomunikacyjnymi – zarówno mniejszymi jak i tymi większymi, świadczącymi usługi na szeroką skalę i dysponującymi ogromnymi zasobami danych.

 

Problem: ograniczona liczba włókien

Operatorzy telekomunikacyjni zdają sobie sprawę z rosnącej potrzeby poszerzenia pasma. Tego od nich oczekują klienci i to muszą zrobić, by podążać za rynkiem i pojawiającymi się trendami. Jednak co w przypadku, gdy Ci sami do dyspozycji mają tylko jedno włókno?

Taki problem, napotkał jeden z naszych klientów – średniej wielkości operator telekomunikacyjny – który dzierżawił 1 włókno od innego, znacznie większego operatora telekomunikacyjnego. Na tym samym włóknie – wykorzystując wkładki jednowłóknowe – posiadał on uruchomioną transmisję danych.

W momencie wysyłania do nas zapytania, zwiększyło się jego zapotrzebowanie na usługi w tej relacji, dlatego wyzwanie, z którym się mierzył to: albo wydzierżawić kolejne włókno, albo zwiększyć efektywność wykorzystania obecnie dzierżawionego.

 

Rozwiązanie: wdrożenie CWDM

O wiele bardziej korzystniejszym wyborem było rozwinięcie możliwości transmisyjnych istniejącego już włókna. Tak też zrobiliśmy.

Wdrożony CWDM u Klienta, umożliwił przesyłanie różnych strumieni danych przez jedno włókno światłowodowe. Stało się tak m.in. dzięki zagęszczeniu transmisji, które jest charakterystyczną cechą technologii xWDM.

Upgrade transmisji do standardu CWDM np. przy wykorzystaniu standardowych dla tej techniki modułów optycznych spowodował, iż klient w krótkim czasie zwiększył pojemność swojej sieci, uruchomił kolejne usługi i zaoszczędził ogromne pieniądze.

 

Jaki był cel wdrożenia CWDM?
  • Uruchomienie kolejnych usług/transmisji danych. 
  • Możliwość przesyłania danych z prędkością 10 Gbps.
  • Poprawa efektywności wykorzystania włókna. 
  • Obniżenie kosztów za dzierżawę kolejnych włókien (wykorzystanie istniejącego włókna zamiast dzierżawy kolejnych). 

 

Jakie kroki podjęliśmy?

Jaki był efekt podjętych działań?

 
Zobacz, jak wygląda sieć z wykorzystaniem CWDM
Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

 
Poznaj portfolio produktowe FCA z zakresu CWDM/DWDM

Zapotrzebowanie na pasmo rośnie – a wraz z nim zwiększa się ryzyko wystąpienia w sieci zatorów. Jak tego uniknąć?

Zapraszamy Cię do obejrzenia webinaru, na którym eksperci  podzielili się swoją cenną w tym temacie wiedzą.

 
Chcę obejrzeć webinar!
Adam Budkowski
Presales
Bio:

W FCA Adam specjalizuje się w rozwiązaniach zwielokrotnienia falowego xWDM. Swoją wiedzę gromadził zarówno teoretycznie podczas studiów, jak i praktycznie: pracując po stronie operatora telekomunikacyjnego. Dzięki temu dziś jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów i dopasować odpowiednie rozwiązania do ich potrzeb.

Zyskał klient, zyskaj i Ty!

Planujesz uruchomić kolejne usługi, jednak ogranicza Cię pasmo, z którego korzystasz? Skontaktuj się z nami, a my opowiemy, co możemy dla CIebie zrobić!