Przepustowość na miarę współczesnych wymagań dzięki QSFP-DD
9 lutego 2024
#FCAteam
W dziedzinie telekomunikacji zmagamy się ze stałym dążeniem do zwiększenia przepustowości. Spowodowane jest to rozwojem nowych technologii i obszarów życia, które podlegają cyfryzacji. Zastosowanie sztucznej inteligencji i analityki Big Data w centrach danych, wdrożenie 5G czy usługi chmurowe wraz ze streamingiem treści w ultra-wysokiej jakości – dla każdego z tych rozwiązań potrzebna jest odpowiednia infrastruktura.
Ewolucja modułów optycznych
Zastosowanie nowoczesnych urządzeń ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiej przepustowości, a to właśnie w nich pojawiają się nowe rodzaje portów, które będą definiować rodzaje zastosowanych wkładek. Aktualnie w centrach danych popularnością cieszą się porty 100G QSFP28, jednak producenci urządzeń już wprowadzają porty QSFP-DD mając na uwadze przyszłe zapotrzebowanie czy też inne cele związane np. z zrównoważonym rozwojem, na które odpowiadają nowe modele modułów optycznych.
Moduły optyczne ewoluują równie szybko, co zapotrzebowanie rynku. Typem wkładki, który w najbliższych latach stanie się w Polsce standardem jest QSFP-DD. Został on stworzony, aby podwoić przepustowość przesyłania danych standardu QSFP, stąd jest dodany element w nazwie „DD”, czyli „Double Density”. Moduły QSFP-DD różnią się w budowie tym, że mają dodatkowy zestaw złącz elektrycznych.
Naturalny następca
Dzięki popularności standardu QSFP na rynku, standard QSFP-DD ma ułatwioną ścieżkę rozwoju. Porty nowego typu są wstecznie kompatybilne z QSFP28. Te rozwiązanie pozwala na dalsze korzystanie z posiadanych modułów i stopniową ich wymianę, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. W wyniku tego QSFP-DD zdecydowanie wygrywa w popularności formatu modułów 400G, jest to naturalny kolejny krok po QSFP28 100G.
Dzięki QSFP-DD możemy przesyłać transmisję kliencką 400G na niewielkie odległości, przy użyciu multimodowego światłowodu, modułami o złączach MPO-16 oraz MPO-12, lub na większe odległości, modułami ze złączami MPO-12, lub LC. Ponadto liniowa transmisja szybko tanieje, ponieważ koherentne moduły QSFP-DD umożliwiają przesyłanie 400G na setki kilometrów na jednej długości światła.
Operatorzy dzięki QSFP-DD mogą przesłać dziesiątki terabajtów na sekundę, na setki kilometrów, na jednym włóknie jednomodowym. Będzie to miało szczególne znaczenie w okresie rozwoju infrastruktury 5G, która będzie wymagała przesyłu bezprecedensowej ilości danych. Te możliwości i wyzwania sprawiają, że rozwój infrastruktury do standardu QSFP-DD staje się kluczowy dla zachowania konkurencyjności i spełnienia oczekiwań klientów.
Realizacja najbardziej wymagających projektów telekomunikacyjnych jest podstawą dzielności FCA, dlatego moduły optyczne QSFP-DD są również częścią naszej oferty. Oferujemy pełen wachlarz modułów QSFP-DD, które można dostosować na potrzeby każdego środowiska, jak również kable DAC i AOC. Jeśli jest to temat, z którym aktualnie masz do czynienia, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc.
Bio:
Wśród produktów, których opiekunem jest Leszek można wymienić moduły optyczne, a także rozwiązania dedykowane do sieci lokalnych czy miejskich. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach branżowych.
Masz więcej pytań?
Skontaktuj się z nami!