Jak administrator sieci przemysłowej wdrożył aplikacje technologii Big Data korzystając z istniejących już w swojej sieci zasobów światłowodowych?
19 sierpnia 2022
#FCAteam
Z jakimi wyzwaniami mierzy się wdrożenie Big Data?
Analityka Big Data odgrywa coraz większą rolę w wielu sektorach, m.in.: telekomunikacyjnym, bankowym, energetycznym czy publicznym. Ma to związek z postępującą technologią sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Głównym zadaniem Big Data jest ułatwienie zrozumienia pewnych zjawisk, możliwość przewidywania zachowań klientów w oparciu o dane historyczne. Nic więc dziwnego w tym, że jej znaczenie na rynku wzrasta i coraz więcej firm chce wdrożyć nowoczesne aplikacje z zakresu wysokiej mocy obliczeniowej i rozszerzonych technologii informacyjnych. Nie jest to jednak takie proste – wiążą się z tym duże wyzwania, szczególnie te, dotyczące samej sieci i jej pojemności. Wdrożenie aplikacji z zakresu Big Data ze względu na wagę danych, jakie przesyłają, wymaga szerokiego pasma i niezawodnego połączenia.
Problem: rozbudowa o kolejne kanały optyczne
Z takim wyzwaniem zmierzył się jeden z naszych klientów z sektora przemysłowego. Jako, iż na drogę cyfrowej transformacji wkroczył już wiele lat wcześniej, posiadał wybudowany system CWDM z portem OCL (szerokie okno 1550nm). Problem polegał jednak na tym, iż w związku z otwarciem się na nowe technologie, w tym Big Data, jego sieć okazała się być niewystarczająca. Potrzebował on rozbudowy o kolejne kanały optyczne, ale tym razem nie 10GE i 16FC tylko 100GE i 32FC, czyli transmisje, które nie są wspierane w technologii CWDM na większe dystanse.
Rozwiązanie: DWDM na porcie OCL
DWDM na porcie OCL, to rozwiązanie, które umożliwi przesyłanie większej ilości danych przy jednoczesnym połączeniu go z wcześniej użytkowanym CWDM. Wykorzystując DWDM możemy przesyłać do 96 kanałów, a w zależności od systemu (metro lub longhaul) osiągać zasięgi nawet na kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów. Obecnie osiągalne prędkości również są imponujące – obsługuje on transmisje do 800 Gbit/s na jednym kanale. DWDM to rozwiązanie dedykowane dla dużych firm, które na co dzień przesyłają ogrom danych, dla których CWDM nie jest już wystarczający.
Jaki był cel zastosowania DWDM?
- Zwiększenie możliwości przetwarzania rosnącej ilości danych, związanych z uruchomieniem nowych aplikacji pracujących w oparciu o Big Data,
- Umożliwienie Klientowi uruchomienia transmisji danych o znacznie większych prędkościach,
- Przygotowanie infrastruktury pod dalszy rozwój/rozbudowę sieci, bez potrzeby drogich aktualizacji w przyszłości.
Jakie kroki podjęliśmy?
Jakie były efekty podjętych działań?
Jedno rozwiązanie, wiele korzyści
Adam Budkowski
PresalesBio:
W FCA Adam specjalizuje się w rozwiązaniach zwielokrotnienia falowego xWDM. Swoją wiedzę gromadził zarówno teoretycznie podczas studiów, jak i praktycznie: pracując po stronie operatora telekomunikacyjnego. Dzięki temu dziś jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów i dopasować odpowiednie rozwiązania do ich potrzeb.