Dzień Kobiet w Inżynierii
23 czerwca 2023
Michał Bajorek
Jak zostałaś Kierownikiem Zespołu Procesów Biznesowych? Co sprawiło, że to wybrałaś właśnie ten kierunek kariery?
Karolina: Po studiach inżynierskich na AGH wybrałam kierunek zgodny z moim wykształceniem. Tym, co otworzyło dla mnie nowe możliwości rozwoju był udział w realizacji projektu strategicznego FCA 2.0, którego celem było zwiększenie potencjału organizacyjno-zarządczego w firmie.
Wsparcie ze strony Zarządu, otwartość osób wewnątrz organizacji na transformację oraz wytrwałość zespołu procesowego sprawiła, że dziś swobodnie rozmawiamy o tematach optymalizacji procesowych. Nie boimy się już „rentgena firmy”, który stanowi źródło wiedzy na temat organizacji i skutecznie wykorzystujemy go do diagnozowania.
Zespół Procesów Biznesowych to partner w optymalizacji, automatyzacji procesów oraz wsparcie przy utrzymaniu systemów zarządzania.
Moi Przełożeni dostrzegli odpowiednią mieszankę wiedzy procesowej oraz umiejętności zarządzania zespołem. W ten sposób zostałam Kierownikiem.
Jakie wyzwania stoją przed Tobą w codziennej pracy? Które z nich są dla Ciebie najciekawsze?
Karolina: Na co dzień można napotkać wiele różnorodnych trudności i wyzwań, zarówno podczas identyfikacji czy analizy procesów, jak i przy prowadzeniu projektów optymalizacyjnych.
Jednak najciekawsze są: rzeczywistość osadzona w permanentnej zmianie oraz praca z ludźmi, którzy są zaangażowani i szukają usprawnień.
Kto sprawdzi się na stanowisku Kierownika Zespołu Procesów Biznesowych? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Karolina: Osoba rozumiejąca, że procesy to system relacji wewnątrzorganizacyjnych, a podejście procesowe to z poszukiwanie nowych źródeł wzrostu efektywności organizacji. Niezbędne jest również wiedza z zakresu zarządzania projektami, zdolności analityczne oraz cierpliwość przy tworzeniu map procesowych. Nieodzownym elementem są umiejętności interpersonalne, aktywne słuchanie, umiejętność budowania relacji, wyciągania wniosków i decyzyjność.
Zawody techniczne są najczęściej kojarzone z mężczyznami. Jak Ty, jako kobieta, odnajdujesz się w swojej pracy?
Karolina: Profesja nie ma znaczenia, za to znaczenie mają kompetencje. Kiedyś przeczytałam artykuł, w którym Dyrektor Zarządzająca przypomniała powiedzenie, że jeśli jest 2 Polaków to są 3 zdania, a jeśli tych 2 Polaków to kobieta i mężczyzna to zdań jest 5. Ważne, żeby wybrać te najlepsze kierunki, a idealnym rozwiązaniem byłoby doprowadzać zawsze do „Win-Win situation”.
Rozwój to współudział, a nie współzawodnictwo- Płeć to nie argument, a różnorodność pozwala na szersze spojrzenie na dany temat
Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Kierownikiem Zespołu Procesów Biznesowych?
Karolina: Zacznij działać już dzisiaj!
Karolina Stopka
Kierownik Zespołu Procesów Biznesowychk.stopka@fca.com.pl
+48 698 699 756
Bio:
Karolina Stopka posiada bogate doświadczenie w zakresie digitalizacji, optymalizacji i doskonalenia procesów biznesowych, a także w koordynowaniu zespołów i prowadzeniu projektów związanych z automatyzacją.
Jak zostałaś Product Managerem? Co sprawiło, że to wybrałaś właśnie ten kierunek kariery?
Aleksandra: Moja kariera w FCA zaczęła się niepozornie – zaczynałam od pracy wakacyjnej na produkcji, a po ukończeniu szkoły zaczęłam pracę na cały etat. W międzyczasie przeszłam do działu Kontroli Jakości, gdzie zdecydowałam się na podjęcie studiów inżynierskich. Po jakimś czasie dostałam propozycję rozwoju w Dziale Produktów Pasywnych. Najpierw jako asystentka, a później jako Product Manager.
Kto sprawdzi się na stanowisku Product Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Aleksandra: Według mnie każdy kto ma odrobinę chęci do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności może się sprawdzić na tym stanowisku. Na pewno z umiejętności twardych niezbędna jest wiedza merytoryczna, a także umiejętności praktyczne, natomiast z umiejętności miękkich kluczowa jest komunikatywność, kreatywność oraz dobra organizacja pracy.
Zawody techniczne są najczęściej kojarzone z mężczyznami. Jak Ty, jako kobieta, odnajdujesz się w swojej pracy?
Aleksandra: To prawda, zawody techniczne są zdominowane w głównej mierze przez mężczyzn, więc jest to niecodzienna sytuacja, gdy w dziale technicznym pracuje kobieta. Jednak w FCA nie odczuwam w związku z tym żadnego problemu. Bardzo dobrze współpracuje mi się w towarzystwie doświadczonych kolegów inżynierów 😊
Moim zdaniem ważne jest promowanie różnorodności i równości w miejscu pracy. Każdy, niezależnie od płci, powinien mieć możliwość rozwijania swojego potencjału w wybranej ścieżce zawodowej.
Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Product Managerem?
Aleksandra: Uważam, że przede wszystkim praca i doświadczenie czynią z nas ludzi kompetentnych, dlatego nie należy się bać wyzwań, które przed nami stoją. Trzeba się ich podejmować! Trochę chęci i zaangażowania to dobra droga do sukcesu nie tylko na stanowisko Product Managera 😊
Aleksandra Substelna-Stopa
Product Managera.substelna@fca.com.pl
+48 504 410 574
Bio:
Ekspertka w dziedzinie komponentów światłowodowych. Od początku swojej kariery zawodowej związana z branżą telekomunikacyjną. Swoje kwalifikacje i wiedzę zdobywała będąc częścią zespołu laboratorium światłowodowego FCA. Jako Product Manager udoskonala ofertę FCA, uczestnicząc w wielu projektach, których celem jest wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.
Co sprawiło, że wybrałaś właśnie taki kierunek studiów?
Daria: Szukałam odpowiedniej dla mnie drogi kariery. Mój kierunek studiów pozwalał mi poznać naprawdę różne procesy w przedsiębiorstwach i wybrać te najbardziej mnie interesujące. Z perspektywy czasu uważam, że te studia dały mi bardzo dużo i mimo, że nie pracuję bezpośrednio w wyuczonym zawodzie, to wyniesiona wiedza i sposoby rozwiązywania problemów każdego dnia ułatwiają mi pracę.
Kierunki techniczne są najczęściej kojarzone z mężczyznami. Jak Ty, jako kobieta, odnajdowałaś się na takim kierunku?
Daria: Myślę, że to skojarzenie się zmienia. Widok kobiet na uczelniach technicznych już nikogo nie dziwi, a ich liczba stale rośnie. Moje studia były niejako połączeniem nauk ekonomicznych i technicznych, dzięki temu już wtedy stosunek kobiet i mężczyzn był zbliżony.
Dziś pracujesz w dziale marketingu, jak Twoje wykształcenie pomaga Ci w pracy?
Daria: Studia nauczyły mnie szukać alternatywnych i nieszablonowych rozwiązań, holistycznie podchodzić do problemu i zawsze wytrwale szukać rozwiązania lub drogi w jego kierunku. To zdecydowane atuty w mojej codziennej pracy.
.
Zadaj nam pytanie
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wyślij do nas wiadomość!